Our Blog

5 důvodů proč je dobré se starat o chlazení notebooku.

Samočinné vypínání, černá obrazovka, zpomalený chod, nadměrný hluk či ,,popálená,, kolena a nejen to mohou být důsledkem toho, že se vaše zařizení nestačí chladit a dochazí tak k jeho přehřívání. Podívejte se s námi na 5 hlavních důvodů, proč je dobré se starat o chlazení notebooku.

 

Zabraníte přehřívání

 

Chladící okruh notebooku se skládá z větráčku a z tepelné trubice (heatpipe), která se stará o odvod tepla z jednotlivých BGA čipů (procesor, grafický čip, severní můstek). Kontakt mezi jednotlivými čipy a trubicí zajištuje teplovodivá pasta či podložka. Teplovodivá pasta časem zasychá a docházi tak k horšímu odvodu tepla a tím přehřivání jednotlivých čipů, což může mít za následek náhodné vypínání notebooku.

 

 

Prodloužíte životnost

 

Provozní teploty jednotlivých BGA čipů se pohybují v rozmezí cca 50°C  – 80°C podle aktuálního vytižení. Při špatném odvodu tepla mohou být teploty téměř dvojnásobné! Pokud je čip dlouhodobě vystaven vysoké teplotě, může dojít k jeho spálení. V tomto případě může dojít k situaci, že notebook zůstane po zapnutí s černou obrazovkou nebo různými artefakty na displeji.

 

Zrychlíte chod systému

 

Než dojde k  samotnému znefunkčnění čipu, může také dojít k nestabilitě systému nebo nahodým modrým obrazovkám smrti (BSoD).

 

Vyzařující teplo škodí i Vám

 

Nadměrné teplo samozřejmě neškodí pouze notebooku ale také uživateli. Vysoké teploty kolem klávesnice rozhodně nesvědčí zápěstím, která by také neměla být delší dobu zahřívána.

 

Zbavíte se nepřijemného hluku.

 

I po prvním roce používání se může ve větráčku usadit pořadná vrstva prachu, která brání v odvodu tepla z notebooku. Při větších pracovních teplotách, kdy větráček musí jet na vyšší otáčky může docházet k nadměrnému hluku. Ten může udělat z práce na notebooku velmi nepříjemný zážitek.

 thumb_IMG_0312_1024 thumb_IMG_0313_1024 thumb_IMG_0330_1024 thumb_IMG_0331_1024 thumb_IMG_0332_1024 thumb_IMG_0333_1024

Tags:

Tento web je postaven na moderních technologiích a je nutné používat moderní internetový prohlížeč. Prosíme aktualizujte si prohlížeč.